Сергій Жадан

Сергій Жадан

Біографія

Сергі́й Вікторович Жадан (нар. 23 серпня 1974, м. Старобільськ, Ворошиловградська область, Українська РСР) — український поет, прозаїк, перекладач, громадський активіст. Автор романів «Депеш Мод», «Ворошиловград», «Месопотамія», поетичних збірок «Цитатник», «Ефіопія» тощо.

Літературні твори Сергія Жадана одержали численні національні та міжнародні нагороди, були перекладені тринадцятьма мовами, зробивши автора одним з найвідоміших сучасних українських письменників. Сергій Жадан є також активним організатором літературного життя України та учасником мультимедійних мистецьких проектів.

Народився в україномовній родині. Дитинство минало в Старобільську. У часи перебудови 1990—1991 років поширював у містечку рухівські газети та національну символіку.

Згодом, задля навчання в університеті переїхав до Харкова. У 1996 році закінчив Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди, факультет українсько-німецької філології.

У 1996—1999 рр. навчався в аспірантурі цього ж університету. Захистив дисертацію, присвячену українському футуризму: «Філософсько-естетичні погляди Михайля Семенка» (2000 рік).

Із 2000 року викладач кафедри української та світової літератури університету.

Із 2004 — незалежний письменник.

Є членом Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка (з грудня 2016).

11 лютого 2017 року Сергій Жадан був затриманий в Мінську та отримав заборону на в’їзд, проте наступного дня заборону на в’їзд було скасовано.

Живе і працює в Харкові.

Громадська діяльність

У 1991 році був одним з організаторів харківського неофутуристського літературного угрупування «Червона Фіра».

З 2000 року є віце-президентом Асоціації українських письменників.

Під час помаранчевої революції Жадан був комендантом наметового містечка в Харкові.

Відомий своїми критичними висловлюваннями і публікаціями проти харківських можновладців — Добкіна та Кернеса.

Неодноразово висловлював симпатії до анархістів, в багатьох його творах присутні «ліві» мотиви.

У 2011 провів акцію проти закону «Про захист суспільної моралі».

Брав активну участь у харківському Євромайдані.

Виступає за звільнення з російського ув’язнення незаконно засудженого українського режисера Олега Сенцова.

Член Українського ПЕН.

Письменницька і перекладацька творчість

Пише романи, поезії, есеї. Темою творів письменника є пострадянська дійсність в Україні. Для стилю Жадана характерний вжиток розмовної та нецензурної лексики.

Роман «Ворошиловград» став книжкою року 2010 за версією «Бі-бі-сі». Презентація роману в Старобільську, на батьківщині письменника, відбулась 7 квітня 2011 року, під час Донбас-туру, який був проведений Правозахисним центром «Поступ» та Літературним угрупованням СТАН в межах Громадської кампанії проти встановлення цензури в Україні. Через тиск місцевої влади деякі виступи, які було заплановано у рамках Донбас-туру, було скасовано.

Перекладає з німецької, польської, білоруської та російської мов.

У 2014 році в рамках фестивалю відеопоезії CYCLOP брав участь в проекті «роздІловІ».

Лексика творів

Лексика, яку використовує Сергій Жадан у художніх творах, різноманітна за тематикою і сферою використання, стилістичним забарвленням та емоційним навантаженням, експресивністю, і саме такий синкретизм, строкатість дозволяють письменнику якнайвиразніше передати свої думки і почуття. Будь-яке слово, використане автором, не є випадковим. Кожна лексема, поєднуючись із іншою, кодує думки, характеризує суть проблеми, а неоднорідність і багатство лексичного складу свідчить про талант письменника, його освіченість, інтелектуальний рівень та національну свідомість, а також відображає багатство мовної картини письменника. Експресивна лексика є одним із найактивніших засобів увиразнення художнього мовлення.

Для експресії лексичного рівня характерним є надзвичайно різноманітна лексика, багатство трансформацій, що зумовлюється особливістю вживання лексем у творах. Поєднання різної лексики: біблійної, військової, політичної, тюремної; експерименти з синонімією та антонімією створюють особливий експресивний ефект, який створює синтез різних явищ, мотивів, проблем.

Слово Сергія Жадана, будучи носієм первинного значення, увиразнює і розширює експресивними засобами свою семантику, стаючи більш вразливим та більш влучним. Експресивність є однією з ключових ознак поетичних творів письменника.