Чому українці стали менше читати. Пояснює експерт

Чому українці стали менше читати. Пояснює експерт

В Україні презентували стратегію промоції читання, яка розрахована до 2025 року. Серед її основних завдань – збільшення кількості читачів та створення комфортних умов видавництвам. Про те, чи врятує стратегія книжкову сферу в ефірі Українського радіо розповів президентом Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін.

У 2020 році в Україні надрукували майже 20 мільйонів книг та брошур, що у 2,5 рази менше ніж позаторік. Тобто, на одного мешканця країни – половина друкованого видання. Гіршим цей показник був тільки у 1999 році. Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко зазначив, що стратегія промоції читання є “своєрідною інвестицією держави в розвиток успішної країни” яка має сприяти збільшенню попиту на книгу і на саме читання.

Олександр Афонін, який є одним з розробників стратегії промоції читання, говорить, що це вже четверта стратегія “на папері”, яка повинна підняти книговидавництво “з колін”.

“Бо всі 30 років незалежності країни, українська книга знаходиться на колінах. Це найслабша креативна галузь з усіх європейських країн, яке має сьогодні Україна. На жаль, я мушу констатувати, що стратегія, це поки що проєкт. Це бажання викладене на папері, в думках, але воно ще не стало тим офіційним документом, який потрібно виконувати. Тому ми живемо сподіваннями, що ця стратегія стане таким документом і підніме видавничу справу”, – підкреслив Афонін.

Експерт також констатує, що катастрофічний рівень падіння в Україні рівня читання, пов’язаний, в першу чергу, з тим, що впродовж 30 років держава була не зацікавлена в тому, щоб мотивувати українців читати.

“Соціальні еліти, які були, не працювали для людей освічених, для людей розумних, для людей начитаних. Працювала корупція, купівля посад. І люди, у великій мірі, розчарувалися в тому що знання та професіоналізм мають вартість. Я змушений констатувати, що впродовж 30 років ніхто в державі читанням не займався і взагалі книга була віднесена на маргінеси, на відміну від європейських країн. Там ще з 80-х років минулого сторіччя зрозуміли, що якщо населення втратить мотивацію до читання, держава втратить можливість для розвитку”, – зазначив експерт.

Водночас він відзначає, що є книжки, які дійсно мають попит у читачів та приносять і видавництвам і їх авторам чималі прибутки. Наприклад, “Справа Стуса” Вахтанга Кіпіані чи “Сліди на дорозі” Віталія Ананьєва. Але такі книжки не перевищують 20-25% від загального обсягу книг, що видаються.

Що відомо

  • В Україні 27% людей читають частіше, ніж раз на тиждень, тоді як щоденних читачів — лише 8%.
  • Письменники Петро Яценко, Владислав Івченко, Ярослава Литвин та інші автори закликали видавництва та читачів уникати агресії на адресу авторів.

Читайте також

Сучасні українські письменниці, яких неодмінно варто прочитати

Оголошені лауреати Шевченківської премії-2021. Хто ними став

8 біографічних книжок про сильних жінок

Оригінал статті на Читомо: Чому українці стали менше читати. Пояснює експерт

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

МКСК та представники бізнесу обговорили питання меценатства у сфері культури

Міністерство культури та стратегічних комунікацій спільно з представниками українського бізнесу обговорили законодавчі засади формування інституту меценатства у сфері культури.
Обговорення відбулося під

На Київщині вулицю імені Василя Стуса перейменували на Захисників України

У селі Велика Мотовилівка, що у Фастівському районі Київської області, перейменували вулицю імені Василя Стуса на Захисників України. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив історик,

Нобелівські лавреати закликають Трампа сприяти звільненню політв’язнів у білорусі

31 нобелівський лавреат звернувся до лідерів США та ЄС із закликом сприяти звільненню білоруських політв’язнів. Їхню спільну заяву оприлюднили на саті медіа Bolkunets.
Відкритий лист, у

«Повітряна стихія. Міста сили»: вийшов цикл есеїв відомих авторів про міста під час війни

На Радіо Культура у межах проєкту «Повітряна стихія. Міста сили» вийшов цикл есеїв про життя міст під час війни й урбаністичні оповіді сучасних авторів. Про це повідомили на коропоратив

У США, Канаді й Європі покажуть документальну стрічку «Будинок «Слово»

У межах міжнародного проєкту Remember the Past — Fight for the Future документальний фільм Тараса Томенка «Будинок «Слово» англійською мовою представлять у Великій Британії, Австрії, Ні

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"