У Києві зводять ЖК «Тургеневъ» на місці знесеної історичної садиби. Яка позиція держустанов й активістів?

У центрі Києва на місці знищеної історичної садиби Зеленських, яка офіційно визнана памʼяткою архітектури, компанія-забудовник планує звести житловий комплекс із назвою «Тургеневъ».
Читомо звернулося до Секретаріату Уповноваженого із захисту державної мови, Українського інституту національної памʼяті та Київської міської державної адміністрації із запитами щодо знесення садиби, побудови житлового комплексу на її місці, а також чи підлягає назва житлового комплексу закону про деколонізацію.
Що із назвою?
У відповіді на запит «Читомо» секретаріат уповноваженого із захисту державної мови повідомив: назва житлового комплексу «Тургеневъ» має російськомовний характер і не відповідає ні нормам українського правопису, ні стандартам державної мови.
Уповноважений Тарас Кремінь наголошує, що це питання національної безпеки. «Маємо рішуче відстоювати пріоритет державної мови в усіх сферах життя, адже це — зміцнення національних інтересів та посилення національної безпеки», — йдеться у відповіді.

Візуалізація житлового комплексу «Тургеневъ».
Також у листі наведені витяги з законів, які регулюють присвоєння назв юридичним особам. Згідно з пунктом 7 статті 3 Закону «Про присвоєння імен…», забороняється використовувати імена осіб, повʼязаних із російською імперською політикою, а також імена чи терміни, що підтримують або глорифікують її. Назви мають зазначатися державною мовою, а винятки допускаються лише у місцях компактного проживання національних меншин.
«Я неодноразово публічно говорив про засилля в публічному просторі слів іншомовного походження та закликав місцеву владу та бізнес докласти максимальних зусиль, щоб позбутися іншомовних покручів. Питання мовної культури, мовної стійкості – це один з маркерів ідентичності. Водночас, у зв’язку з військовою агресією з боку російської федерації й використанням нею “мовного питання” як одного з інструментів своєї геополітичної експансії, загроза українській мові рівносильна загрозі національній безпеці України. Нині громадський запит на дерусифікацію публічного простору рекордно високий. Бізнес має оперативно реагувати на суспільний запит», — наголошує уповноважений.

Зруйнована садиба Зеленських.
Український інститут національної памʼяті також надав відповідь на звернення. У листі УІНП наголосив, що не має повноважень тлумачити закони, здійснювати експертні висновки чи впливати на забудовників: «УІНП не планує надсилати звернення до забудовників або ж вчиняти інші дії через недотримання вимог Закону». Також в УІНП наголошують, що відповідальність за дотримання вимог Закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» має встановлювати суд за поданням органів, які відповідають за реєстрацію юридичних осіб. Сам УІНП таких ініціатив не здійснює.
Що із законнністю забудови?
Київська міська державна адміністрація у відповіді «Читомо» підтвердила: будівлю садиби Зеленських внесли до переліку об’єктів культурної спадщини рішенням від 29 серпня 2024 року, номер 39. У січні підписали меморандум між Департаментом охорони культурної спадщини та забудовником про реставрацію будинку, а в жовтні — погодили проєктну документацію на виконання робіт.

Візуалізація житлового комплексу на місці садиби Зеленських.
Департамент повідомив, що через порушення охоронного законодавства направили документи до поліції. У відповіді згадується стаття 44 Закону України «Про охорону культурної спадщини», яка передбачає санкції у разі порушень.
Київський активіст, радник депутатки Ксенії Семенової та співзасновник хабу «Цегла» Дмитро Перов назвав ситуацію з садибою типовою для Києва: «Це вже певна традиція… щороку знищують одну визначну споруду». Першу облікову документацію щодо садиби ГО «Мапа Реновації» подала ще 2021 року. У липні 2024-го оновлену документацію знову передали на розгляд. «Це було 17 липня. А 19 липня — будівлю знесли. На момент знесення вона захищалася рішенням Київради про заборону демонтажу історичних споруд», — розповідає Перов.
За його словами, забудова велася з грубими порушеннями: «Департамент архітектури видав містобудівні умови на реконструкцію без зміни геометрії фундаменту. Але це не погоджено з Мінкультом, як того вимагає закон». Так само порушений закон про деколонізацію: «Ми отримали офіційні відповіді УІНП та мовного омбудсмена — назва “Тургеневъ” є недопустимою. Але перша черга комплексу вже вивішена з вивіскою зі старосійською “ятью”. Люди, які знищують спадщину екскаваторами, живуть у російському міру. Російський мір — знищує ракетою».

Вигляд садиби Зеленських до руйнування.
Перов також вказує на можливі звʼязки забудовника з міською владою: «Ймовірні бенефіціари — Віктор та Володимир Бесаги. Їхні компанії — головні підрядники на обʼєктах Кличка. В інтернеті є фото з Пейзажної алеї — вони поруч із мером».
Активіст вважає, що прокуратура, Мінкульт і міська рада мали всі підстави подати до суду для скасування дозволу на забудову. «Основна прогалина — відсутність охоронного статусу для фонової забудови. У нас охороняються тільки пам’ятки. Решта — тільки формально обмежується в центральному ареалі, але без заборони на знищення. Ми подали відповідний законопроєкт у Верховну Раду, а Київрада вже три роки не може ухвалити аналогічне місцеве рішення», — зазначив Перов.
«Ми звернулися до Держархбудінспекції щодо скасування дозволу на забудову, адже обʼєкт має статус пам’ятки. Нас перекинули до прокуратури. Прокуратура — назад. Інспекція — знову назад. Жоден орган не визнав це своєю компетенцією. А будівництво триває», — підсумував він.
Садиба Зеленських (Маліна) розташована в Києві, на вулиці Олександра Кониського, 22, (раніше – Тургенєвській). Роком побудови вважається 1890-й. У ній із 1911 до 1915 року проживала сім’я заможних міщан Зеленських.
Садиба Зеленських до 1980-х – 90-х років.
Боротьба за неї триває ще з липня 2021 року, коли на території садиби почали проводити демонтажні роботи. 19 липня 2024 року історичну будівлю незаконно знесли.
23 липня Департамент охорони культурної спадщини КМДА підписав із забудовником, який зніс садибу Зеленських, меморандум щодо відновлення будинку. Садибу також визнали памʼяткою архітектури та зобовʼязали власника відновити будівлю у первісному вигляді. У серпні 2024 року садибу внесли до реєстру об’єктів культурної спадщини Києва.
24 березня 2025 року Міністерство культури та стратегічних комунікацій внесло вже знесену садибу Зеленських до Державного реєстру нерухомих пам’яток.
У серпні 2024 року Український інститут національної пам’яті у відповідь на запит ГО «Спадщина» заявив, що назва ЖК «Тургеневъ», який планують збудувати на місці знесеної садиби Зеленських, суперечить закону про деколонізацію.
Фото: Суспільне, УНН, Енциклопедія новобудов.
Оригінал статті на Suspilne: У Києві зводять ЖК «Тургеневъ» на місці знесеної історичної садиби. Яка позиція держустанов й активістів?
Блог
У Києві зводять ЖК «Тургеневъ» на місці знесеної історичної садиби. Яка позиція держустанов й активістів?У центрі Києва на місці знищеної історичної садиби Зеленських, яка офіційно визнана памʼяткою архітектури, компанія-забудовник планує звести житловий комплекс із назвою «Тургеневъ».
Ч
Українські наївні мозаїки: відшуковування «чипсів» власної пам’ятіІм’я фотографа Євгена Нікіфорова стійко асоціюється з радянськими мозаїками. Раніше Читомо вже писало про його фотокнигу Decommunized: Ukrainian Soviet Mosaics, що вийшла у видавництві
Унаслідок ракетного обстрілу Харкова постраждали книгарня та склад видавництваВнаслідок ранкового обстрілу Харкова 18 квітня 2025 року постраждали книгарня «КнигоЛенд» та склад видавництва «Віват». Про це повідомили директор мережі книгарень «КнигоЛенд» Ігор Зару
Адміністрація Трампа закриває Центр протидії іноземній дезінформаціїУ США розформували відділ боротьби з іноземним інформаційним втручанням при Держдепартаменті — Центр глобальної взаємодії (Global Engagement Center, GEC). Про це повідомив держсекретар
Померла гендиректорка Музею історії Києва Діана ПоповаПішла із життя генеральна директорка Музею історії міста Києва Діана Попова.
Як передає Укрінформ, про це команда музею повідомила у Фейсбуку.
Попова очолила заклад після початку повномасштабного вторгн
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.