УІНП спільно з представниками національних громад провів круглий стіл про депортації…
28 липня Український інститут національної пам’яті, підтримуючи ініціативу Союзу вірмен України, провів круглий стіл, присвячений депортаціям народів Криму у роки Другої світової війни.
Про це повідомляє uinp.gov.ua.
Під час роботи круглого столу обговорили питання явних та неявних мотивів етнічних чисток у Криму, а також форми та масштаби депортації у Криму в роки Другої світової війни. Окремо обговорили питання депортації греків, болгар, вірмен та кримських татар.
«Десятки тисяч людей були переміщені з Криму… Дуже важливо пам’ятати не лише про злочини комуністичного тоталітарного режиму, а й про долі конкретних народів та конкретних людей, які фактично були зруйновані. Не менш важливо розуміти, як склалась доля цих людей після переселення і як вони повертались і чи повертались додому», — заявив у вітальному слові голова УІНП Антон Дробович.
Заступник директора Центрального державного архіву зарубіжної україніки Богдан Короленко зауважив, що перші депортації кримських татар відбулися ще задовго до Другої світової війни, у 1778 році.
«На відміну від вірмен, болгар, греків та інших національних меншин, те, що стосується кримських татар, – це була депортація всього народу. Тобто цілий народ було депортовано з його Батьківщини», – зазначив Короленко.
Своєю чергою член-кореспондент НАН України Олександр Майборода вважає, що завдяки депортаціям Росія прагнула повністю звільнити Крим від етнічних спільнот, які мали там досвід державотворення.
«Поки вони залишалися в Криму, для Росії зберігалася перешкода для втілення концепції, що Крим споконвіку був російською землею», – підкреслив Майборода.
Член комітету з питань історико-культурного спадку Союзу вірмен України Ваге Петросян зауважив, що однією з головних причин депортацій вірмен, болгар та греків була реалізація імперської політики асиміляції народів Криму. Такої ж думки дотримується і членкиня Правління ГО «Київське товариство болгарської культури «Родолюбіє ім. професора Івана Стоянова» Катерина Ілікчієва.
«Болгари, які проживали на території Криму, також стали жертвами політичних репресій. Як уже зазначалось, депортація – це одна з форм радянської політики стосовно «малих народів» або національних меншин. Однією з цілей такої політики була асиміляція. На відміну від кримських татар, болгари, яких переселили з Криму, асимілювались у місцях переселення», – зауважила Ілікчієва.
У підсумку учасники круглого столу погодились із необхідністю регулярних заходів з обговорення питання депортації народів Криму комуністичним режимом та залучення до таких обговорень якомога ширшої аудиторії стейкхолдерів.
Фото: Костянтин Поліщук
Оригінал статті на НСПУ: УІНП спільно з представниками національних громад провів круглий стіл про депортації…
Блог
У ЗСУ створили підрозділ із захисту культурної спадщиниУ Збройних силах України створили спеціальний підрозділ, завданням якого буде захист, збереження та запобігання знищенню об’єктів культурної спадщини, які можуть опинитися під загрозою
Юрій Андрухович став кавалером ордену «За інтелектуальну відвагу»Українського поета, прозаїка та перекладача Юрія Андруховича відзначили «Орденом незалежного культурологічного журналу “Ї” “За інтелектуальну відвагу”». Про це повідомляє видання «Збруч
Укрзалізниця прибрала з квитків російську мовуЗ проїзних документів Укрзалізниці прибрали дублювання інформації російською мовою. Про це повідомив заступник міністра розвитку громад і територій Тимур Ткаченко на своїй фейсбук-сторі
Світло, яке повертається(відгук про виступ Валентини Коваленко у межах проєкту «Майстри слова»)
Світло було увесь час, поки тривала творча зустріч «Майстри слова» з поеткою Валентиною Коваленко. Світлом були її вірші і книжки.
Комітет захисту журналістів (CPJ) надіслав листа президенту України Володимиру Зеленському із закликом створити умови, які забезпечать журналістам та медіа можливість працювати вільно,
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.