Спитай у класиків дитячої літератури. Як знайти відповіді на дорослі питання у дитячих книжках
![Спитай у класиків дитячої літератури. Як знайти відповіді на дорослі питання у дитячих книжках Спитай у класиків дитячої літератури. Як знайти відповіді на дорослі питання у дитячих книжках](https://cdn3.suspilne.media/images/resize/400x1.78/e2b3c0629b8c7cb1_w.jpg)
1 червня в Україні відзначається Міжнародний день захисту дітей, який також називають День дітей або Дитячий день.
Класичні дитячі книжки, якими ми зачитувалися в дитинстві, а тепер ділимося своїм захопленням із своїми дітьми. Ви давно їх перечитували? Та там же повний набір безглуздих ситуацій і божевільних персонажів! До честі сказати, що вони містять і не менше корисних порад. Наче цікавезна книжка з самопомочі про психопатів.
Що робити, коли здається, що от-от і світ накриється мідним тазом? Як вирулити з токсичних стосунків? Як жити, коли складається враження, ніби ти остання нормальна людина в бедламі? Треба відповіді – прошу пана: три мегавідомі історії для малят.
Туве Янсон, “Комета прилітає”
![Спитай у класиків дитліту, як (не) збожеволіти Спитай у класиків дитліту, як (не) збожеволіти](https://cdn3.suspilne.media/images/resize/900x1.78/820c11879bb5d5b0_w.jpg)
Source: Оригінальне
Апокаліпсис переживуть тільки тролі. І тільки та біла дрібнота, яка – мумі-тролі.
Як вони це роблять?!
У чарівній долині живуть крихітні мумі-тролі, причому з жовтня по квітень вони суто сплять, бо люблять сонечко і не люблять холоду. Але пів року без сну вони регулярно втрапляють у халепи: то в повінь полізуть, то лавину спровокують, то тато з родини іде до якоїсь тоталітарної секти, і його треба звільняти. Навіть коли знаходять садок, де ростуть самовідтворювані солодощі, закінчується заворотом кишок. Та мумі-тато і мумі-мама (кажуть, бездоганне подружжя) познайомилися, коли обоє тонули в морі! Не родина, а три вершники апокаліпсису (є вакансія відкрита, зауважте, а мумі-троль ще холостякує).
Історично тролі – це домовики, яких виселили з-під кахляних п’єців. Відтоді вони тиняються долинами і формують такі собі “коліна тролєві”. Веселі безхатьки? Кумедні біженці? Гротескні депортовані особи?.. Мумі-тролів Туве Янсон почала писати під час Другої світової.
І ось “Комета прилітає”. У долині починається потоп, от-от має прилетіти комета і все знищити. Знаходиться філософ, який пояснює: життя не має сенсу. Тролі ладнають бункер у печері та чекають на кінець світу. І так, це досі дитяча казка.
Кожен з восьми романів про чарівних істот завершується однаково: кінець світу не настав, родичі зібралися докупи і довго розказують одне одному жахіття, які пережили. Мумі-тролі – це Чехов для малят: сидіти, пити чай і спостерігати, як руйнується світ. І тільки десь в якійсь Африці досі тепло, принаймні до жовтня.
Мумі-тролям 75 років. Як прожити 75 років, чекаючи на апокаліпсис, що не настане? А як ви це робите? 1. Привселюдно скаржитися про небезпеки, що минули. 2. Триматися купи. 3. І за будь-якої нагоди впадати в інформаційну сплячку. Ідеальна дитяча книжка, найкраща з. І як каже Крихітне звірятко Чмих: “Кожен сам відповідає за свою безпеку”.
Отож пристебніть паски безпеки, до нас летить комета. Та чутки про кінець світу трохи перебільшені.
Астрід Ліндґрен, “Усе про Карлсона, що живе на даху”
![Спитай у класиків дитліту, як (не) збожеволіти Спитай у класиків дитліту, як (не) збожеволіти](https://cdn3.suspilne.media/images/resize/900x1.78/7a8a5eced9bf498d_w.jpg)
Source: Оригінальне
Як із першого погляду впізнати клінічного нарциса і таким чином уберегтися від токсичних стосунків? Як ідеальний варіант – впізнати за пропелером на спині!
Астрід Ліндґрен щиро не зносила свого Карлсона, що живе на даху, і дивувалася його популярності. Матір двох важких підлітків писала антиісторію про антигероя, змальовувала небезпечного хулігана, від якого треба триматись якнайдалі. А натомість вийшов кумедний самозакоханий і на диво привабливий чоловічок. Він завдає збитків – а його всі люблять. Пощастило хлопаці! Може, річ у тім, що він – уявний? Як пам’ятаєте, основна інтрига книжки — чи він існує, чи його Малий вигадав.
Хто ж бачить у книжці Карлсона?
Малий, звісно. Малому сім років. Він третя дитина. Улюблена дитина. Популярний у школі. Має двох близьких друзів. Закоханий в однокласницю – взаємно. І весь час переймається, що занедбаний і самотній. Малий – невротик.
Панна Цап, зрозуміло. Хатня робітниця. Висока огрядна жінка середнього віку. Стара діва з важкою вдачею. Конкурує з молодшою сестрою і потерпає від браку уваги. Хоче стати телезіркою і майстер-шефом, а стає покірною дружиною чоловіка з іще гіршим, ніж у неї, характером. Вона не вірить, що бачить Карлсона – сприймає його або як дитину, або як примару, або як трансвестита, або як відьму; тільки не як дорослого статевозрілого чоловіка, який її переслідує. Панна Цап, “домашній Цап” – істеричка.
Істеричка – невротик – нарцис: от вам міцна шведська родина, от нам розкішна дитяча книжка. Гей-гоп.
Розбишаки залізають у сховок до злодіїв, провокують бійку, побили весь посуд. Окрім миски. Карлсон каже: чому це миска ціла? Їй же тепер самотньо. І кидає баняк об підлогу. Тепер все добре – ніхто не самотній, коментує по всьому. Дратурувати, жартувати, виступати – методи Карлсона. Зате ніхто ж не самотній.
У якому випадку стають реально успішними найнереальніші на позір стосунки? Просто треба навчитися ретельно припасовувати один до одного свої діагнози.
Насправді привід-з-моторчиком існує. Його бачать батьки Малого та його друзі. Просто присягаються нікому про почварку не говорити, бо їм усе одно не повірять. Ось так завжди — ніхто не вірить в існування ідеальних стосунків з егоїстичними потворами. Може, і не дарма не вірять, га?
Алан Мілн, “Вінні-Пух та його друзі”
![Спитай у класиків дитліту, як (не) збожеволіти Спитай у класиків дитліту, як (не) збожеволіти](https://cdn3.suspilne.media/images/resize/900x1.78/bf3b44c27a34d032_w.jpg)
Source: Оригінальне
Уявіть на мить, що ви опинилися в компанії істот, де не дасте ради, до якої статі, класу, раси, віросповідання, електоральних пріоритетів, біологічного виду відносяться ваші компаньйони. І проводите з тими людьми (?) кожну вільну хвилинку. І вам від того нереально весело! І ніхто не влаштовує суперечок, за чи проти ти, друзяко, медичної реформи і за кого голосував на останніх виборах. Зачароване Місце, розумієте.
Є одна умова для такого ідеального світу: його не існує поза вашою втомленою головою.
На відміну від мумі-тролів і Карлсона, у Вінні-Пуха та його банди є ідеальне виправдання бути ексцентричними диваками: вони всі – іграшки, яких оживляла фантазія однієї дитини, Крістофера Робіна. Наприкінці книжечки він прощається з друзями і покидає Зачароване Місце, хлопчик подорослішав.
Давно вже зауважили, що герої Алана Мілна ідеально розподіляються за темпераментами: сангвінік Вінні, холерик Тигра, меланхолік Паць, флегматик Іа-Іа. Здається, просто є постійна потреба хоч якось регламентувати той безум, який чинять мешканці Зачарованого Місця. Хоча тільки темпераменти й можна чітко визначити.
От Пух – це він чи вона? Вінні на слух англійською сприймається винятково як жіноче ім’я (Скорочене від Вініфрид). Мілн Вінні називає то “він”, то “воно”.
А Паць – він дорослий чи малий? Наче дитинка, що завжди опиняється під поганим впливом старшого Вінні (просто-таки агітка про тиск авторитету в дитячому колективі). Але наче і дорослий, бо перед сном знову й знову дає собі обіцянку завтра точно-точно втекти з цього нестримного безладу і стати матросом (він тому й окрашений “під тельняшку”). І ці його роздуми перед сном звучать майже голосом кіношного персонажа: “Я занадто старий для цієї дурні”.
Усі персонажі книжки – реальні іграшки сина Мілна, письменник навіть діалоги для історій записував під час його ігор. Тільки двох істот вигадав сам автор – це Сова і Кролик. Сова, яка говорить занадто розумними словами, через що її ніхто не розуміє. І Кролик, який має забагато правил, через що його ніхто не любить. Ці двоє тут – люди. Кролик скаже Сові, що вони мають мізки, а інші набиті тирсою. Ці двоє нестерпно нудні.
Гібридна ідентичність – мрія сучасності. Всі різні, всі рівні, всі корисні, всі неконфліктні – в межах одного біологічного тіла, бажано. Нумо скасовувати недолугі соціальні приписи, ким нам бути та як відповідати чужим очікувань! Можна бути одночасно і жінкою, і чоловіком, і дорослим, і вічно юним. Можна принаймні спробувати такими бути… А все-таки ідеальний герой Мілна – це рій неправильних бджіл, ось де свобода самовираження. Бо тільки бджоли – вєщь, це всі знають, особливо якщо неправильні.
Оригінал статті на Читомо: Спитай у класиків дитячої літератури. Як знайти відповіді на дорослі питання у дитячих книжках
Блог
Премія Читомо-2024 оголосила переможцівНазвали переможців Премії Читомо, яка присуджується діячам та організаціям за визначні досягнення у книговидавничій справі. Про це стало відомо на урочистій церемонії нагородження, яка
У рамках реалізації кампанії Ради Європи «Журналісти мають значення» буде активізовано…30 січня у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій відбулося третє засідання Координаційного комітету з реалізації кампанії Ради Європи «Журналісти мають значення» в Україні, створеного при МКС
На Закарпатті та Полтавщині відкрили нові «Книгарні “Є”»Книгарні з великим асортиментом книжок відкрили у місті Хуст Закарпатської області та у Кременчуці. Про це Читомо повідомили у мережі.
Нові магазини «Книгарні “Є”» стали 87 та 88 книгар
На полицях книгарень побільшало книжок для дітей про різні явища й феномени української культури. Це новинки про український традиційний одяг, локальні кухні, історію театру, про видатн
«БараБука» визначила найкращі дитячі книжки 2024 рокуЛабораторія дитячого читання «BaraBooka» оголосила найкращі дитячі й підліткові видання 2024 року. Про це повідомила кореспондетка Читомо.
Перемогу у номінаціях отримали:
Ілюстрована
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.