Смачненько: 8 нових книжок для дітей про українську культуру
На полицях книгарень побільшало книжок для дітей про різні явища й феномени української культури. Це новинки про український традиційний одяг, локальні кухні, історію театру, про видатних композиторів, стародавні міста й пам’ятки культури.
Ми оглянули пізнавальні книжки, які вийшли друком наприкінці 2024 — на початку 2025 року, і розповідаємо про декілька найцікавіших новинок, які можна додати у домашню та особливо в шкільну бібліотеку.
Стаття створена за підтримки Goethe-Institut Ukraine і є частиною циклу підсумкових матеріалів за 2024 рік на Читомо.
Український традиційний LOOK
Неллі Шарабарова, Ганна Баранова. Український традиційний LOOK. — Харків : АССА, 2024. — 82 с.
8+
Про український народний одяг можна розповідати багато, але краще його все-таки показати. Книжка Неллі Шарабарової та Ганни Баранової для тих, хто обожнює барвисті ілюстрації (та не боїться занадто яскравих обкладинок — запевняємо, що всередині з ілюстраціями все гаразд). Це книжка-квест, якою авторки вас проведуть, максимально просто й водночас насичено розповідаючи про те, із чого складається українське народне вбрання, який елемент для чого слугує і як його правильно носити.
Маленькі та великі читачі дізнаються, у яких регіонах України найохочіше носили й носять дукачі, а в яких — мониста (не плутати з намистом!), із чого виготовляли пояс, що таке баламути та чому першу дитячу сорочку потрібно було шити з маминої. А ще — у які дні було заведено вдягати кожух навиворіт. Запевняємо, ви більше ніколи не назвете кокошником весільний головний убір Білгород-Дністровщини — та й іншим не дозволите!
Купити книжку
Книжечка-мандрівочка. Смачненько
Ірина Тараненко, Марта Лешак, Юрій Кошик та ін. Книжечка-мандрівочка. Смачненько / Ілюстрації Аліни Мамонтової, Анни Плотки, Ганни Виноградової та ін. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2024. — 36 с.
8+
У цієї кулінарної абетки недаремно так багато співавторів, адже тут нам розповідають про страви всієї України. Львівські андрути, полтавський індик з підливою, закарпатські ґомбовці та бессарабський форшмак — лише невеличка частка нашого рідного куховарського багатства. Невеличка, проте ж яка смачна!
Ви дізнаєтеся, що таке клеїк і чому котлета по-київськи насправді зовсім не те, ми зазвичай уявляємо. Вас здивує, скільки часу потрібно, щоб приготувати “київський” торт і скільки видів паляниці існує в Україні. За цією книжкою можна створювати вікторини, кахути, подкасти й усе, що прославить нашу круту українську їжу.
Купити книжку
Хто такий Микола Леонтович: Оповідь у малюнках
Марія Сердюк. Хто такий Микола Леонтович: Оповідь у малюнках. / Ілюстраторка Дарія Піструга. — Харків : АССА, 2024. — 36 с.
6+
Коли ви прочитаєте цю книжку, то скажете, що це найніжніша оповідь про Миколу Леонтовича, яку вам будь-коли випадало читати. Адже Марія Сердюк пише так, ніби вона особисто знайома з Маестро — так само як і з Волтом Діснеєм, Стівом Джобсом, Біллом Гейтсом та Андреєм Шептицьким та іншими видатними особистостями, біографії яких вона теж переповіла для дітей.
Виявляється, творець «Щедрика» — відомої в усьому світі мелодії — викладав на Донбасі. А на створення тієї досконалої версії цієї композиції, яку ми зараз знаємо, в композитора пішло 10 років!
Книжка сподобається не лише дітям — їхні батьки та вчителі теж знайдуть тут чимало відкриттів! А ще на основі розповіді Марії Сердюк можна хоч зараз створювати подкаст. А що, як спробувати разом з дітьми зняти блог про цього неймовірного українця?
Купити книжку
Хто такий Григорій Сковорода
Марія Сердюк. Хто такий Григорій Сковорода. Оповідь у малюнках / Ілюстрації Катерини Гордієнко. — Харків : АССА, 2024. — 36 с.
6+
А що то за хлопчик мугикав якусь дивну мелодію посеред вулиці? Хто став найкращим студентом Києво-Могилянської академії? Хто подорожував по світу й не потребував перекладача для поважних бесід з ученими різних країн? Хто, щоб потрапити в гості, пройшов пішки триста кілометрів? Усе це він, Григорій Сковорода, уродженець Полтавщини та один із найславетніших харків’ян!
Це не лише історія філософа та вчителя — це історія друга, митця, часом навіть трішки троля, що кидав виклик законам суспільства і навіть законам природи. І насамперед — історія того маленького Гриця, яким він назавжди лишався для себе та для всіх.
Купити книжку
З мамонтами і бізонами. Як жилося людям в Льодовиковому періоді
Володимир Тиліщак. З мамонтами і бізонами. Як жилося людям в Льодовиковому періоді / Ілюстрації Галі Вергелес і Марії Соловйової. — Київ : Портал, 2024. — 88 с.
8+
Якщо ви та ваші діти ще не брали участі в розкопках і не бачили мамонтів, цю книжку можна просто зараз почати читати разом. Адже тут не лише про те, що таке льодовиковий період та наших далеких предків, а й цілком практичні поради, як уполювати мамонта, зробити крем’яний ніж й облаштувати печеру.
Ви дізнаєтеся, чому професію первісного вантажника першими опанували жінки та для чого використовували колінні чашечки вбитих великих тварин. А також — чому в дітей льодовикового періоду був сколіоз (а таки був, хоч вони не сиділи за гаджетами!)
І, звісно, вам чимало цікавого розкажуть про первісне мистецтво. Ану ж-бо, хто перший почує звуки найдавнішого оркестру — ви чи ваші діти?
Купити книжку
Як упіймати сніданок. Коротка історія їжі
Оксана Снігур. Як упіймати сніданок. Коротка історія їжі / Ілюстрації Юлії Несміянової. — Київ : Портал, 2024. — 104 с.
8+
Шукаєте зрозумілу, веселу та водночас патріотичну книжку, яка розповість історію їжі від появи людства й дотепер? Хочете дізнатися рецепт борщу в палеоліті або повторити кулінарний трюк козаків зі швидкого нагрівання води? Тоді вам сюди, до яскравих ілюстрацій Юлії Несміянової та простого, але дуже пізнавального тексту Оксани Снігур.
Крім історій, у книжці також є рецепти традиційних українських страв, доступні навіть новачкам. Ви навчитеся готувати вишневий кисіль, буряковий квас, намазку із сала для канапок та унікальне київське сухе варення!
Купити книжку
Книжечка-мандрівочка. Львів
Галина Вдовиченко, Ірина Тараненко, Марта Лешак, Марія Воробйова. Книжечка-мандрівочка. Львів — Львів: ВСЛ, 2024. — 36 с.
9+
Кожне українське місто неповторне, й у «Видавництві Старого Лева» вирішили створити серію книжок у форматі абеток, щоб розповісти про Київ, Миколаїв, Суми, Чернігів та інші міста. А найсвіжіша новинка у серії — про Львів.
На кожну літеру абетки є коротка розповідь-довідка про якийсь яскравий львівський артефакт чи спеціалітет. Приміром, Б — це бруківка, В — Високий замок, Ґ — львівська говірка ґвара, а З — письменник Захер-Мазох. Формат абетки зручний для знайомства з містом та цілком може слугувати невеликим гайдом для туристів.
Попри заявлений видавцем вік від 6-8 років, абетка про Львів насправді більше підійде для підлітків і дорослих. Особливо радимо озброїтися цією книжкою під час сімейної мандрівки до міста Лева.
Купити книжку
Таємний путівник глядача. Мандрівка в історію українського театру
Ірина Запольська, Валентина Вздульска. Таємний путівник глядача. Мандрівка в історію українського театру / Ілюстрації Катерини Ковальової. — Київ: Портал, 2024. — 72 с.
8+
Книжка про одну з найдивовижніших ігор на світі — вона зветься театром! Мрієте про мандрівку в часі? Будь ласка! Знайомство з іншими країнами — завиграшки! І це все — не полишаючи все тієї ж зали, де відбувається сутичка греків із римлянами, де глядачі й актори закохуються і сваряться, вмирають та оживають, перевтілюються й творять дива.
Ви прочитаєте про найдавніший український театр (готові закластися: ви в ньому неодноразово брали участь у дитинстві), дізнаєтеся, як називали артистів у Київській Русі, як влаштовували середньовічні «перформанси» та за що 400 років тому учні на сцені проклинали свою школу. А ще зможете познайомитися (майже особисто) з видатними українськими драматургами, сценографами, акторами та навіть зробите проєктор для вашої сімейної лялькової вистави.
Купити книжку
Оригінал статті на Suspilne: Смачненько: 8 нових книжок для дітей про українську культуру
Блог
Премія Читомо-2024 оголосила переможцівНазвали переможців Премії Читомо, яка присуджується діячам та організаціям за визначні досягнення у книговидавничій справі. Про це стало відомо на урочистій церемонії нагородження, яка
У рамках реалізації кампанії Ради Європи «Журналісти мають значення» буде активізовано…30 січня у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій відбулося третє засідання Координаційного комітету з реалізації кампанії Ради Європи «Журналісти мають значення» в Україні, створеного при МКС
На Закарпатті та Полтавщині відкрили нові «Книгарні “Є”»Книгарні з великим асортиментом книжок відкрили у місті Хуст Закарпатської області та у Кременчуці. Про це Читомо повідомили у мережі.
Нові магазини «Книгарні “Є”» стали 87 та 88 книгар
На полицях книгарень побільшало книжок для дітей про різні явища й феномени української культури. Це новинки про український традиційний одяг, локальні кухні, історію театру, про видатн
«БараБука» визначила найкращі дитячі книжки 2024 рокуЛабораторія дитячого читання «BaraBooka» оголосила найкращі дитячі й підліткові видання 2024 року. Про це повідомила кореспондетка Читомо.
Перемогу у номінаціях отримали:
Ілюстрована
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.