Музею Лесі Українки в окупованій Ялті більше немає

Музею Лесі Українки в окупованій Ялті більше немає

Музей Лесі Українки у тимчасово окупованому Криму припинив своє існування. Про це повідомила інформаційна агенція «Голос Криму».

Це виявили під час проведення моніторингу культурних установ.

 

На будівлі, де розміщувався музей, залишили охоронну й меморіальну таблички радянської доби, які нагадують про перебування Лесі Українки в Ялті наприкінці ХІХ століття. Проте на новій пластиковій табличці написано, що в «Ялтинському історико-літературному музеї» діє експозиція «Ялта. Століття ХІХ-е (історія, музика та література)», а також виставка, присвячена архітектору тієї доби Ніколаю Краснову.

 

«Про Лесю Українку — ані слова. Хоча ще на початку окупації біля будівлі стояла табличка, де було зазначено, що на другому поверсі розміщений “Музей Лесі Українки” та експозиція “Ломикамінь”, яка пов’язана з перебуванням поетеси в Ялті», — зазначили в «Голос Криму».

 

Нині в музеї пропонують екскурсію чотирма приміщеннями:

 

  • у вхідному розповідається історія будівлі та частково Ялти; 
  • у музичній вітальні розміщена експозиція про музичне життя Ялти на межі ХІХ – XX століть;
  • у наступному приміщенні гості слухають розповіді про літературне життя Ялти;
  • в останньому — про архітектора Краснова, якому присвячено залу.

 

«Про Лесю Українку не нагадує жодне слово, жодне сповіщення — хіба що крихітні світлини на вітринах, перемішані з Пушкіним, Толстим і Цвєтаєвою, та маленький письмовий столик, за яким вона працювала», — наголошують в «Голос Криму».

 

Крім того, в Google музей Лесі Українки перебуває у статусі «закрито».

 

Музей Лесі Українки в Ялті створила ініціативна група на початку 1980-х років напередодні 100-річчя поетеси. Серед учасників групи на чолі з Євгеном Пронюком був колишній учень Лесі Українки — ялтинський винороб-науковець Микола Охріменко, а також прихильники творчості поетеси Олексій Нирко, Олександр Януш, Остап Кіндрачук, Цимбал Тетяна Іванівна й інші. Тоді встановили пам’ятник Лесі Українці й меморіальну дошку на будинку, де 1897 року вона проживала. У 1991 році до 120-річчя з Дня народження Лесі Українки в музеї відкрили експозицію «Леся Українка і Крим». Пізніше з нагоди 10-річчя незалежності України відкрили нову експозицію — «Ломикамінь», експонування якої тривало до 2014 року.

 

У 2016 році після анексії півострова незаконна російська влада Криму оголосила про тимчасове закриття музею «з технічних причин». На той момент у будівлі руйнувалася стеля, реставрації потребував різьблений балкон. Підконтрольна росії влада Ялти обіцяла відремонтувати будівлю й відновити роботу музею в колишньому режимі до 2017 року, проте цього не зробили. 

 

У 2014 році Читомо писало про літературні музеї Криму, які Україна може втратити.

 

 

За Перекопом є земля – роман виховання по-кримськи

 

Чільне фото: Юрій Василевський/Ялтинський фотоальбом

Оригінал статті на Suspilne: Музею Лесі Українки в окупованій Ялті більше немає

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

На Ковельщині з’явилися вулиці Петра Яцика та Євгена Маланюка

У межах деколонізації вулиці у Ковельській громаді отримали нові назви. Про це повідомили на сайті Ковельської міської ради.

Вулиця Брюллова була перейменована на честь Пе

Оголосили переможницю Німецької книжкової премії 2024 року

Під час Франкфуртського книжкового ярмарку оголосили лавреатку Німецької книжкової премії 2024 року, нею стала письменниця Мартіна Гефтер. Про це повідомили на сайті премії.
Письменницю

Тараса Шевченка звільнили з посади заступника міністра культури та інформполітики

Кабінет Міністрів України звільнив Тараса Шевченка з посади заступника міністра культури та інформаційної політики з питань європейської інтеграції. Це сталося під час засідання 8 жовтн

У Києві запрацювала головна книгарня «КнигоЛенду»

У Києві відбулося передвідкриття для професійної спільноти головної книгарні «КнигоЛенду» в столиці за адресою вулиця Жилянська 5/60, біля метро Олімпійська. Про це повідомила кореспонд

У Польщі оцифрували перші львівські газети XVIII-XIX століть

Національний інститут імені Оссолінських у Вроцлаві «Оссолінеум» виклав у відкритий доступ скани кількох річників перших львівських газет 1776–1805 років. Про це йдеться на сайті Нижньо

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"