Запитання і відповіді про любов: 11 книжок для підлітків про перші почуття

Запитання і відповіді про любов: 11 книжок для підлітків про перші почуття

Хто ж із нас не «закохувався» ще в дитячому садочку? Але з початком пубертату стає справді непереливки. Гормональні зміни, перші почуття, вир емоцій і відкриття сексуального потягу — це все справді спантеличує. Читання історій про схожий досвід допомагає підліткам, з одного боку, відволіктися на якийсь час від складних переживань, занурившись у світ персонажів, а з іншого показує: «Агов, ти не самотній, ти не самотня». 

Ми попросили дитячу і підліткову письменницю Ольгу Купріян, авторку книжок «Солоні поцілунки», «Щоденник Лоли» та інших видань, скласти добірку свіжих українських книжок для підлітків про перші почуття. Цей список стане в пригоді не тільки читачам, але й викладачам та бібліотекарям, які працюють з юною аудиторією.

Укладаючи цю добірку книжок про любов для підлітків, я думала про себе багато років тому. Які книжки про кохання я б сама хотіла прочитати в 10, 12, 14 і 16 років? Які запитання про любов я собі ставила?

 

Зараз цих запитань як ніколи побільшало. Виклики перед нинішніми підлітками гостріші й ширші. Вони, крім того, що дорослішають, мусять іще й виживати в умовах, коли світ збожеволів і котиться в прірву. Та навіть у таких умовах люди закохуються й пишуть книжки про любов. Тож я вибрала для вас понад 10 найсвіжіших видань на різні смаки й потреби.

Як розпізнати закоханість?

10+ 

Серія «Панна». Ольга Купріян

Ольга Купріян. Панна Оля / Ілюстрації Марини Шутурми. – Харків: Ранок, 2023. – 120 с.

Ольга Купріян. Панна Софія / Ілюстрації Марини Шутурми. – Харків: Ранок, 2024. – 120 с.

 

Для тих, хто тільки знайомиться з почуттям закоханості, я написала серію «Панна». І хоч центральною в книжках є тема дружби та родини, паростки першого кохання там усе ж являються — і призводять максимум до тримання за ручки. 

 

Як це — коли хтось, кого ти бачиш щодня, починає подобатися не просто як однокласник? За якими ознаками розпізнати симпатію? Як на неї відповідати? А якщо посваришся — це кінець? А якщо тобі подобається хтось старший, а якщо це — хтось відомий і недосяжний, наприклад, молодий і вродливий поет? Ох, як це ніяково! Я знаю, сама в таких ситуаціях бувала не раз.

Коли дорослішаєш, запитання навалюються впереміш із гормонами, і часом добре впізнати свої почуття в героях популярних книжок.

Сподіваюся, саме такі книжки я й написала для молодшого підліткового віку.

 

Купити книжку

Курінь Спеціального Призначення. Юліта Ран та Марія Кришталь

Юліта Ран, Марія Кришталь. Курінь Спеціального Призначення. – Харків: АССА, 2024. – 48 с.

 

Для тих, хто любить комікси, – мальопис від Юліти Ран і Марії Кришталь «Курінь Спеціального Призначення». Заповідається на те, що це ніби супергерої «Марвел», локалізовані в умовах російсько-української війни. 

 

Насамперед тут ідеться про любов, вірність і служіння своїй землі, але є й лінія кохання (між мавкою і характерником), і самопожертва, і досить цнотливий поцілунок, а ще — виразний натяк на те, що дотики без згоди — це ай-ай-ай. 

 

Купити книжку

Як воно — «вперше»?

14+ 

Лавандові цілунки. Світлана Вертола

Світлана Вертола. Лавандові цілунки / Ілюстрації Ірини Бабак. – Дніпро: Nasha idea, 2024. – 232 с.

 

У підлітків буває стільки «вперше»! Життя стрімко змінюється, і книжки, які писалися ще десять років тому, тепер можуть здаватися дещо застарілими. Тому так важливо описувати підліткове життя з його сучасними викликами.

 

«Лавандові цілунки» – повість про дорослішання, написана з позиції головної героїні Марисі.

Тут світ на межі між дитинством і дорослістю — коли ще тужиш за батьками, які поїхали у відпустку, і водночас уже хочеш більше часу проводити з друзями. 

Разом із Марисею ми проходимо різні стадії дорослішання: від першого підробітку до першого поцілунку, від першої ревності до першої нічного походу до подруги, яка ридає в слухавку.

 

Купити книжку

Яра. Маруся Щербина

Маруся Щербина. Яра. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2024. – 120 с.

 

«Яра» – далеко не дебютний, але перший «дорослий» твір Марусі Щербини, яка ще підліткою видала кілька дитячих книжок. 

Героїня Марусі внаслідок війни пережила травматичні події, вимушений переїзд і ще додатково мусить стати за дорослу в сім’ї, коли батька поранено, а матір їде його навідати. 

Упоратися з обставинами Ярі допомагають танці, дружня підтримка й «супермен» на ім’я Олег. Його сила — не тільки служба в українському війську, але й уміння готувати смачну їжу і дбати про молодшу Ярину сестру. Для мене й тепер це звучить як «вау, ідеальний хлопець!»

 

Купити книжку

Коли я вирощу крила. Саша Войцехівська

Саша Войцехівська. Коли я вирощу крила: повість. – Львів: Видавництво Юлії Сливки, 2024. – 316 с.

 

14-річна Лера Щиголь помирає, проте у книжці Саші Войцехівської смерть — це не кінець, а радше наступна зупинка. Далі в Лери — ангельська школа, після якої слід вибрати, хочеш стати для когось янголом-охоронцем, переродитися чи працювати в Янглії (це щось на зразок Вирію). 

 

Усе так, ніби в реальному житті, ось тільки в смерті є одна «побічка»: ти забуваєш усе, що було в земному житті, і більше не можеш закохуватися. А коли зустрічаєш симпатичного янгола, на ім’я Янош, змиритися з цим ще складніше… 

 

З Лерою можемо поміркувати про те, як відчувається любов наших близьких, коли вони не з нами…  

 

Купити книжку

Чи можу я відчувати те, що відчуваю?

16 + 

Завірюха. Анастасія Нікуліна

Анастасія Нікуліна. Завірюха / Ілюстрації Єлизавети Варави. – Харків: Vivat, 2024. – 336 с.

 

Анастасія Нікуліна відома тим, що вміє працювати на різну аудиторію: для дітей, підлітків, молоді й дорослих вона пише однаково гостросюжетні історії, реалістичні й фентезійні.

 

У 2024 році видавництво «Віват» перевидало чуттєвий фентезійний роман Нікуліної «Завірюха», доповнивши його ілюстраціями та кольоровим зрізом. Цей роман – погляд на кохання з погляду юнака. 

 

Яр — нащадок чаклунського роду, що ворогує з людьми. І він, авжеж, закохався в людську дівчину. Їхнє кохання заборонене, проте хлопець проходить безліч випробувань заради коханої та зрештою знімає давнє родове прокляття. 

 

Поміж пригодами, в тому числі й любовними, авторка також пропонує поміркувати про теми рівності та упереджень.

 

Купити книжку

Щоденник закоханої ідіотки. Марина Павленко

Марина Павленко. Щоденник закоханої ідіотки. – Харків: Школа, 2024. – 352 с.

 

Старшокласниця Галя закохується й розмірковує про свої почуття в особистому щоденнику. Це — левова частка сюжету, романтична його частина. 

 

Проте є й інше, не менш важливе: Марина Павленко порушує тему харасменту — сексуальних домагань від значно старшого й впливового чоловіка до юної дівчини. Формат я-оповіді дозволяє максимально правдиво передати огиду від уваги старого поета й роздратування від переслідувань інтернет-залицяльниці, а також дасть можливість поміркувати про те, як мені ок, а як — неприпустимо. 

Відрізняти любов від усього іншого — вкрай важлива навичка, особливо в контексті флешмобів #metoo, #ЯНеБоюсьСказати та свіжого скандалу в університетських і театральних колах #НеМовчи.

Купити книжку

Любов — різна

Дар’я Чайка. Майже хороші хлопці / Ілюстрації Маші Ґрімм. – Київ: Видавництво, 2024. – 448 с.

Павла Вільна. Анна, яку я кохала / Ілюстрації Дари Костромової. – Київ: Видавництво, 2024. – 184 с.

Надя Біла. Закоханий / Ілюстрації Маші Ґрімм. – Київ: АРТБУКС, 2024. – 336 с.

 

Наостанок залишила три книжки для майже дорослих, що торкаються тем гомосексуального кохання. ЛГБТ+ — і досі стигматизована тема не лише в нас, тож підлітки стикаються зі ще більшими викликами, якщо помічають, що їхні вподобання — «неконвенційні». Мені й самій важливо через літературу та інші види мистецтва ознайомлюватися з темами гендеру й сексуальності, зокрема в підлітків. А щоб коректно вам розповісти про ці книжки, я скористалася словником курсу для журналістів “Як писати про ЛГБТ”.

Герої та героїні книжок Дар’ї Чайки, Павли Вільни та Наді Білої намагаються розібратися в собі, й одним з аспектів самопізнання є усвідомлення своєї сексуальності. Мені подобаються дівчата і хлопці, чи тільки дівчата, чи, може, лише хлопці? Між нами дружба чи щось більше? А якщо мені подобається людина моєї статі, то чи я нормальний/а? 

Проте це не лише про сексуальність. Герої «Майже хороших хлопців» стикаються з булінгом, а героїні «Анни, яку я кохала» вступають до навчальних закладів, обирають професію, переживають самогубство знайомої. Можливо, котрась із запропонованих книжок покаже інші варіанти розв’язок юнацьких проблем.

 

Купити книжку

 

Оригінал статті на Suspilne: Запитання і відповіді про любов: 11 книжок для підлітків про перші почуття

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

МКСК та представники бізнесу обговорили питання меценатства у сфері культури

Міністерство культури та стратегічних комунікацій спільно з представниками українського бізнесу обговорили законодавчі засади формування інституту меценатства у сфері культури.
Обговорення відбулося під

На Київщині вулицю імені Василя Стуса перейменували на Захисників України

У селі Велика Мотовилівка, що у Фастівському районі Київської області, перейменували вулицю імені Василя Стуса на Захисників України. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив історик,

Нобелівські лавреати закликають Трампа сприяти звільненню політв’язнів у білорусі

31 нобелівський лавреат звернувся до лідерів США та ЄС із закликом сприяти звільненню білоруських політв’язнів. Їхню спільну заяву оприлюднили на саті медіа Bolkunets.
Відкритий лист, у

«Повітряна стихія. Міста сили»: вийшов цикл есеїв відомих авторів про міста під час війни

На Радіо Культура у межах проєкту «Повітряна стихія. Міста сили» вийшов цикл есеїв про життя міст під час війни й урбаністичні оповіді сучасних авторів. Про це повідомили на коропоратив

У США, Канаді й Європі покажуть документальну стрічку «Будинок «Слово»

У межах міжнародного проєкту Remember the Past — Fight for the Future документальний фільм Тараса Томенка «Будинок «Слово» англійською мовою представлять у Великій Британії, Австрії, Ні

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"