Де читати й слухати про дитячу літературу: ресурси, які допоможуть вибрати книжки дітям

Де читати й слухати про дитячу літературу: ресурси, які допоможуть вибрати книжки дітям

Література для дітей і підлітків частенько опиняється винесеною на узбіччя літпроцесу. Однак саме вона потребує уважного погляду, фахової розмови та особливої уваги з боку читачів. Вибираючи книжки для себе, дорослі звертають увагу на тему, сюжет, стиль автора, візуальне оформлення видання, однак коли йдеться про вибір дитячих або підліткових книжок, у гру вступають додаткові фактори. Чи врахував автор вікові особливості дитячої психології? Чи не заклав у неї, можливо, геть випадково, шкідливі або сумнівні меседжі? Чи зацікавить вона маленького читача, чи буде актуальною для підлітка? Та зрештою, чи з якісних поліграфічних матеріалів зроблена (що особливо важливо у випадку наймолодших «читайликів», які полюбляють спробувати книжку на зуб)?

Розібратися в цьому всьому доволі непросто. Тож тут на допомогу батькам та іншим дорослим приходять фахові літературні оглядачі. Ми розповімо, де читати й слухати їхні поради, аби відповідально вибирати цікаві та якісні книжки для дітей і підлітків.

Погляд експертів

Фахових, але водночас доступних широкому загалу онлайн-ресурсів, які фокусуються на дитячій і підлітковій літературі, в Україні, на жаль, небагато. Проте саме вони слугують важливими дороговказами й допомагають як батькам, так і професійній авдиторії (бібліотекарям, освітянам) сформувати бачення якісної дитячої літератури, стежити за актуальними й вартими уваги новинками та мати готові списки варточитів для читачів різного віку.

КЛЮЧ

КЛЮЧ — це інтернет-ресурс Національної бібліотеки України для дітей. Його назва розшифровується як «(Най)краща література юним читачам». У січні 2025-го проєктові виповнилося 15 років. 

КЛЮЧ серед іншого:

  • розповідає про дитячі книжки, видані друком в Україні в різні часи;
  • публікує рекомендаційні списки;
  • знайомить із письменниками та художниками-ілюстраторами;
  • публікує літературознавчі та книгознавчі розвідки в галузі дитячої літератури;
  • розвиває аудіобібліотеку;
  • досліджує бібліотечні практики популяризації дитячого читання.

 

У 2025-му у планах КЛЮЧа — «рецензії різного типу від дослідників і практиків, які стоять на різних платформах у питанні оцінки видання для дітей. Тематичні огляди, зорієнтовані на практичні потреби бібліотекарів і освітян. Багато буквального “звучання” авторів різних поколінь, щоб діти в усіх кінцях планети могли почути голоси українських дитячих письменників. Розмови про видавництва та видавців з погляду, що ж із виданого “досі читається”, що стало “героєм на один Арсенал/Форум”, а що з давно не видаваного бібліотекарі старанно реставрують, бо діти читають, а нового видання немає. У планах ще більш значна співпраця з науковцями, зокрема наймолодшого покоління, більше візуалізації та відео», – розповідає в коментарі «Читомо» авторка й модераторка КЛЮЧа, науковиця Наталя Марченко.

 

Крім того, КЛЮЧ як складова частина Центру дослідження книги й читання НБУ для дітей працюватиме над тим, щоб започаткувати рейтинг «КЛЮЧове видання року для дітей і юнацтва – вибір бібліотек» і щорічний науково-практичний семінар із міжнародною участю «КЛЮЧові питання літератури для дітей і юнацтва. Україна ХХІ».

«БараБука»

Простір дитячої книги «БараБука» вже більш як 10 років творить команда експерток у галузі дитячої літератури. Проєкт фокусується виключно на українській дитячій та підлітковій літературі, переважно сучасній, та орієнтується на широку читацьку аудиторію.

 

На «БараБуці» можна знайти:

  • огляди найпомітніших дитячих і підліткових книжок; 
  • інтерв’ю з письменниками та ілюстраторами; 
  • методичні розробки;  
  • поради, як говорити з дітьми на складні й важливі теми (про війну та мир, про безбар’єрність, про інклюзивність, про Голодомор тощо); 
  • лайфхаки для родинного читання; 
  • цікаві підходи для популяризації читання в школах; 
  • досвід популяризації дитячої книжки та багато іншого;
  • довідник про письменників, ілюстраторів, видавництва, дослідників, відзнаки та премії для дитячих книжок.

 

Огляди написані доступною мовою, вони не навантажені літературознавчими термінами й орієнтовані на те, щоб їх було легко й цікаво читати людям з-поза професійного кола (зокрема дорослим, які вибирають книжки для своїх дітей).

 

Засновниця проєкту Тетяна Стус в коментарі «Читомо» розповіла:

У планах «БараБуки» на 2025-й, серед інших ключових завдань, — знайти можливість для редизайну порталу.

Цьогоріч «БараБука» увійшла до короткого списку Премії Читомо в номінації «Книжкова ініціатива, що сприяє промоції читання».

 

«Читомо»

Як медіа, присвячене культурі читання та мистецтву книговидання, «Читомо» вже 16 років поспіль пише про найкращі дорослі, дитячі та підліткові книжки. 

 

«Дитяча» тема не є окремою рубрикою в структурі сайту, але регулярно з’являється на головній сторінці. Медіа зосереджується не лише на фаховій літературній критиці, але й публікує аналітику щодо літпроцесу і видавничого бізнесу. 

 

З 2025 року «дитячий» напрям «Читомо» курує випускова редакторка Валентина Вздульська з 20-річним досвідом у галузі дитячої літератури. Валентина коментує редакційні плани:

Цього року ми запропонуємо читачам регулярні рецензії на варті уваги видання, розмови з трендсетерами й провідними фахівцями в галузі. Також буде багато про гуманітарні проєкти, наукові дослідження, українські й міжнародні тренди та стратегічне бачення. Ми ще більше посилимося колонками експертів. “Читомо” продовжить згуртовувати навколо себе потужних літературознавців, які не просто розповідають про книжки, а й дають конструктивну критику та фахову аналітику. Наприкінці року, як і раніше, “Читомо” назве найкращі дитячі й підліткові книжки 2025-го.

Відзнаки та премії як орієнтири

Короткі списки літературних премій зазвичай підсвічують найпомітніші видання, на які варто звернути увагу. Звісно, і до них слід ставитися з певною критичністю. Досі трапляється так, що у складі журі деяких премій, які мають окремі відзнаки в категорії дитячої літератури, немає жодного експерта, який би спеціалізувався саме на дитячій літературі. Розповідаємо про найавторитетніші премії та рейтинги, за короткими списками яких варто стежити.

«Топ БараБуки»

Простір дитячої книги «БараБука» щороку самостійно складає перелік найпомітніших видань для дітей та юнацтва від українських авторів. Список враховує книжки для всіх вікових категорій різних жанрів, а також репрезентує тренди, що з’являються в галузі. Крім того, «Топ БараБуки» підсвічує нові імена, вручаючи відзнаку «Дебют року». 

 

Відзнака не має грошового еквівалента, але вона цінна для популяризації якісних книжок.

 

Очільниця «БараБуки» Тетяна Стус припускає, що в майбутньому формат роботи над топом зміниться, адже кількість видань для дітей «зростає непомірно» у порівнянні з першими роками існування нагороди.

«Книга року BBC»

Початково премія «Книга року BBC» орієнтувалася на дорослу аудиторію, але у 2012 році доповнилася новою категорією — «Дитяча Книга року BBC». Її лауреатами ставали Леся Воронина, Катерина Штанко, Іван Малкович, Галина Ткачук, Сашко Дерманський та інші. 

Окрім лауреатів, «Книга року BBC» оголошує також довгі та короткі списки, у яких можна знайти варті уваги видання.

 

Особливість премії в тому, що номінантів висувають видавництва за власним бажанням, маючи право запропонувати до трьох найменувань. Тому довгий список премії не такий охопний, як у «БараБуки», і може не містити чимало знакових видань року.

 

Величезна перевага «Книги року BBC» — грошова винагорода для лауреатів у розмірі 1000 фунтів стерлінгів.

Всеукраїнський рейтинг «Книжка Року»

Всеукраїнський рейтинг «Книжка року» з 1999 року щорічно визначає найкращі книжки українською мовою в різних жанрах. У номінації «Дитяче свято» відзначають книжки для малечі, молодших школярів, читачів середнього шкільного віку та підлітків, а також нон-фікшн для дітей.

 

Як і у випадку з «Топом БараБуки», списки найкращих книжок формуються експертами рейтингу на базі видавничого асортименту, а не поданих заявок.

 

Особливість рейтингу в тому, що до нього потрапляють як сучасні видання, так і перевидання класики, а також книжки, які не були написані для дітей, але потрапили в коло дитячого читання завдяки шкільній програмі.

Список найкращих видань за версією PEN

Віднедавна перелік найкращих видань року укладає Український ПЕН. При цьому окрему увагу приділяє дитячій та підлітковій літературі — як українській, так і перекладній. 

 

Прикметно, що ці переліки не обмежені певною кількістю пунктів, тож можуть вмістити стільки видань, скільки запропонують члени ПЕНу. По суті цей список є зібраними разом персональними порадами членів організації.

 

В Україні функціонують й інші премії для дитячої літератури, наприклад, Всеукраїнська літературна премія імені Всеволода Нестайка, урядова ім. Лесі Українки. Проте, на думку книжкових експертів, вони потребують посилення своїх позицій.

Подкасти

Війна позначилася на подкастах про дитячу літературу найгіршим чином. Чимало з них призупинили роботу, проте записані випуски залишаються важливим й актуальним архівом. Розповідаємо як про ті подкасти, які мають регулярні оновлення, так і про ті, що на паузі, але їхні минулі випуски доступні для прослуховування.

 

«Правдиві читання» — подкаст, що фокусується на обговоренні дитячої та підліткової літератури, приділяючи особливу увагу важливим темам, як-от: боротьба зі страхами, інклюзія, ставлення до тварин. 

 

Ведуча Марія Правда, яка також є авторкою блогу про українську дитячу літературу, розглядає книжки, що допомагають дітям і підліткам краще розуміти себе та світ навколо. Наприклад, у шостому епізоді обговорюються дитячі книжки, які можуть стати підтримкою у складні часи, а в пʼятому — твори, що розкривають реалії війни, протидіючи її романтизації.

 

Наразі Марія не записує нових випусків, бо з початком повномасштабного вторгнення працює над перекладами та пише сама, але про книжки розповідати планує й надалі.

 

 

«Дитяча література для дорослих» — подкаст, що запрошує слухачів переосмислити дитячі книжки з дорослої перспективи. Ведуча Олеся Тимошенко обговорює як популярні твори, так і менш відомі, відкриваючи нові імена в дитячій літературі. 

 

Подкаст підкреслює, що дитяча література може бути безпечним простором для дорослих, де історії розкриваються по-новому. 

 

Наразі авторка подкасту живе й навчається кіномистецтва в Нью-Йорку, а його продюсер Юрій Січковський долучився до лав ЗСУ, тому був змушений тимчасово призупинити свою участь у розвитку проєкту.

 

«КрутеЗНО» — всеукраїнський конкурс літературних подкастів, спрямований на популяризацію читання та підтримку української літератури. Учасники створюють аудіорозповіді про літературні твори, де обговорюють сюжет і персонажів, критикують або хвалять, але, що важливо, без спойлерів — не переказуючи змісту.

 

Ці подкасти доступні для прослуховування у мобільному застосунку LitCom. 2024 року конкурс зосереджується на сучасній українській літературі, включаючи дитячу, реалістичну прозу, фентезі, нонфікшн та воєнну літературу.

«КрутеЗНО» допомагає слухачам відкривати нових авторів і знайомитися з актуальними книжками, що корисно для школярів, студентів та всіх, хто цікавиться літературою.

До речі, дедлайн подачі літкасту на конкурс «КрутеЗНО» подовжено до 15 квітня 2025 року, що залишає шанс спробувати свої сили для тих, хто хотів, але не встиг зробити це до 15 січня. Учасники конкурсу мають змогу виграти 6 нагород у розмірі 10 тисяч гривень і 10 нагород у розмірі 5 тисяч гривень. 

 

«ПереФарбований Лис» — подкаст, який хоч і не фокусується на дитячій літературі, але розповідає про літературу, яку вивчають у школі. Це проєкт освітянки, співзасновниці альтернативної школи БеркоШко Валентини Мержиєвської та психологині, експертки з роботи з підлітками Марії Діденко, в межах якого вони аналізують психологію персонажів текстів, що входять до шкільної програми, їхні життєві стратегії, сценарії поведінки та стереотипи. Суто програмними текстами подкаст не обмежується — авторки глибше звертають увагу й на ті твори українських класиків, які лише мимохідь згадуються на шкільних уроках літератури.

 



 

«БомбеЗНО» — ще один помічний для школярів подкаст, який зосереджується на творах зі шкільної програми, але не занурюється у розбір персонажів, а концентрує найважливіші факти, переповідає сюжети й змальовує історичний та культурний бекграунд, словом, робить усе для того, щоб допомогти випускникам успішно скласти ЗНО (чи НМТ).

 

 

«Книжки в торбі» — це подкаст, що допомагає слухачам обрати цікаві книжки для читання через розмову з їхніми авторами. У кожному епізоді можна почути письменників, чиї твори залишили глибокий слід у серцях читачів, для обговорення їхніх книжок, творчого процесу та натхнення. Серед гостей подкасту були такі письменники, як Інна Данилюк, Марк Геддон, Маруся Щербина, Саша Войцехівська та Женя Бабенко. Тематика випусків охоплює широкий спектр літературних жанрів і питань, від підліткової літератури до особистих історій авторів. Подкаст буде цікавий тим, хто шукає нові книжкові рекомендації та прагне глибше зануритися у світ сучасної літератури.

 

 

«Дух і літера 1000» — проєкт українського видавництва «Дух і Літера», який розповідає про культуру, історію та літературу. Один з його найсвіжіших (і до того ж найґрунтовніших) випусків присвячений сучасним українським книжкам для дітей. Зокрема, у ньому йдеться про серію книжок про кота Бучика та платформу «Читаймо», створену видавництвами «Дух і Літера» та «Маміно». Ведучі наголошують на важливості якісної літератури для розвитку дітей і діляться вартісними рекомендаціями щодо цікавих творів для наймолодших читачів. 

 

Епізод буде корисним батькам, учителям, дитячим авторам і дослідникам, які хочуть знайти натхнення, нову тему для статті або ж просто придбати нові дитячі книжки для розширення власної колекції.

 

 

«Голосний подкаст» — проєкт благодійного фонду «Голоси дітей», створений для обговорення питань, що стосуються дітей та їхнього оточення. Місія фонду — зробити все можливе, щоб досвід проживання війни став силою дітей.

 

Один з епізодів подкасту присвячено дитячій літературі. У ньому ведучі, Олена Розвадовська та Азад Сафаров, спілкуються з Олею Русіною — журналісткою, перекладачкою та авторкою книжок для дітей і підлітків. Вони обговорюють, як говорити з дітьми про війну через літературу, зберігаючи баланс між чесністю та відвертістю і водночас уникаючи ретравматизації юних читачів.

 


«Ш(чи)тець» — подкаст Ольги Штець, присвячений книжковим монологам про прочитане та всьому, що повʼязане із читанням. 

 

Ольга обговорює різноманітні книжки, зокрема дитячу літературу, та ділиться своїми враженнями й рекомендаціями. Тим самим вона надає слухачам можливість дізнатися більше про сучасну літературу та знайти нові цікаві книжки для читання.

 

 

«Взяла і прочитала» — подкаст Богдани Неборак, який знайомить слухачів із цікавими книжками, включаючи дитячу та підліткову літературу. Ведуча ділиться своїми відгуками, обговорює сюжети та важливі теми у творах: дорослішання, дружбу, пошук себе та сімейні стосунки.

 

Подкаст згодиться тим, хто шукає якісні книжки для молоді — юним читачам, батькам, педагогам і бібліотекарям. Епізоди допомагають вибрати літературу, яка не лише розважає, а й сприяє розвитку та формуванню смаку юних читачів.

 

 

«Книгосховище» — це подкаст для юних читачів та їхніх батьків, які прагнуть знайти вартісну літературу для дітей і підлітків. Ведуча Олена Гусейнова досліджує твори, що зачіпають важливі для молоді теми. Особливий акцент зроблено на книжках, які надихають розвиватися, мріяти й пізнавати нове. Це українські та світові твори, які здатні захопити молоде покоління і допомогти їм знайти відповіді на непрості запитання. Подкаст «Книгосховище» стане джерелом натхнення для тих, хто шукає не лише цікаві, але й змістовні книжки для дітей і підлітків.

 



 

«Ранкова доза» — це унікальний подкаст, який стане справжнім відкриттям для поціновувачів дитячої та підліткової літератури. Проєкт, створений виданням «Українська правда» у співпраці з Українським інститутом книги, пропонує слухачам короткі, але насичені епізоди, які заряджають на цілий день. Щоранку подкаст знайомить з уривками творів українських і світових авторів, включаючи сучасну літературу, що зачіпає теми, важливі для молоді: пошук себе, дружбу, дорослішання, екологію та суспільні зміни. Це чудова можливість не лише відкрити для себе нові книжки, а й поринути у світ літератури в легкому аудіоформаті. «Ранкова доза» буде цікава як юним читачам, так і їхнім батькам, які прагнуть підібрати для дітей якісну й захопливу літературу. Це джерело натхнення, що мотивує розпочати день з книжкою і дізнатися більше про світ через історії.

 



Найпомітніші блоги й подкасти дитячих і юнацьких бібліотек

«Леотека»

Сторінка «Леотеки» на SoundCloud, створена Львівською обласною бібліотекою для дітей та юнацтва, запрошує зануритися у світ дитячої літератури в аудіоформаті. Це місце, де оживають голоси, що розповідають казки, озвучують оповідання та уривки з улюблених книжок. Аудіотвори орієнтовані на дітей та підлітків і допомагають їм насолоджуватися літературою вдома й у дорозі. Платформа пропонує як класичні твори, так і сучасну українську літературу, що сприяє розвитку любові до читання. Ця сторінка стане чудовим відкриттям для родин, які прагнуть урізноманітнити дозвілля своїх дітей.

 



Леотека · “Білі мухи налетіли” Максим Рильський

Блог Миколаївської обласної бібліотеки для дітей 

Це знахідка для всіх, хто цікавиться дитячою та підлітковою літературою. У блозі є огляди яскравих книжкових новинок, рекомендації, а також інформація про найкращі видання українських і світових авторів. Блог орієнтований на дітей, підлітків, батьків, вчителів та бібліотекарів, які шукають якісну літературу для юної аудиторії. Тут регулярно публікують добірки цікавих книжок, аналіз популярних творів і поради, як мотивувати дітей до читання. Окремо варто відзначити матеріали, які акцентують на виховному та освітньому потенціалі літератури. Блог допоможе знайти книжки, що підтримують розвиток критичного мислення, формують позитивні цінності та відкривають дітям нові горизонти. Цей ресурс стане додатковим провідником у світі дитячої та підліткової літератури, забезпечуючи корисні поради й надихаючи читати більше.

«Книжкова шафа»

Цей блог на сайті Львівської обласної бібліотеки для юнацтва імені Романа Іваничука є віртуальним простором, де представлено різноманітні книжкові ресурси для читачів. «Книжкова шафа» містить інформацію про нові надходження, тематичні добірки та рекомендації літератури, що сприяє популяризації читання серед молоді. Користувачі можуть ознайомитися з описами книжок, дізнатися про авторів та обрати цікаві для себе видання.

 

Оригінал статті на Suspilne: Де читати й слухати про дитячу літературу: ресурси, які допоможуть вибрати книжки дітям

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

МКСК та представники бізнесу обговорили питання меценатства у сфері культури

Міністерство культури та стратегічних комунікацій спільно з представниками українського бізнесу обговорили законодавчі засади формування інституту меценатства у сфері культури.
Обговорення відбулося під

На Київщині вулицю імені Василя Стуса перейменували на Захисників України

У селі Велика Мотовилівка, що у Фастівському районі Київської області, перейменували вулицю імені Василя Стуса на Захисників України. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив історик,

Нобелівські лавреати закликають Трампа сприяти звільненню політв’язнів у білорусі

31 нобелівський лавреат звернувся до лідерів США та ЄС із закликом сприяти звільненню білоруських політв’язнів. Їхню спільну заяву оприлюднили на саті медіа Bolkunets.
Відкритий лист, у

«Повітряна стихія. Міста сили»: вийшов цикл есеїв відомих авторів про міста під час війни

На Радіо Культура у межах проєкту «Повітряна стихія. Міста сили» вийшов цикл есеїв про життя міст під час війни й урбаністичні оповіді сучасних авторів. Про це повідомили на коропоратив

У США, Канаді й Європі покажуть документальну стрічку «Будинок «Слово»

У межах міжнародного проєкту Remember the Past — Fight for the Future документальний фільм Тараса Томенка «Будинок «Слово» англійською мовою представлять у Великій Британії, Австрії, Ні

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"